Welcome
Location
Class Schedules Staff Teacher Resources Teachers
Mariachi Program Speech and Debate Try STEM At Home Videos
Parent Center How To Get Involved Visitor Policy Classroom Observations Student Behavior Code Bullying Resources Curbside Drop Off Educational Links
Woodcraft Rangers

Staff

Pre - Kinder/Special Education

 

Room 28- A. Wayne (State Pre-School)

Room 29 - K Harris (PALS)

Room 30- O. Perez (PALS)

Room 4- E. Ayala (SDC)

Room 6- A. Escalon (SDC)

Room 7- A. Kong (SDC)

Room 13- L. Mendoza (SDC)

Room 22- L. Palapayon (RSP)

 

 

Kindergarten Teachers

    Room 8- M. Fernandez

Room 9 - P. Godinez

Room 10- M. Rubio

Room 11- M. Hornquist

Room 12- V. Mendez (TK)

Room 16- V. Banda

Room 27-E. Mena (ETK)

 

 

 

First Grade Teachers

 

Room 45- R. Rodriguez

Room 47- K. Ige

Room 48- L.Suchite

Room 51 - M. Orellana

Room 14- C. Pino (Magnet)

Room 52- C. Soleimani

Second Grade Teachers

 

Room 43- S. Hernandez (Magnet)

Room 44 - A. Gil

Room 47- K. Ige

Room 49- S. Ehteshami

Room 50 - C. Monaco

Room 53- M. Barragan

 

Third Grade Teachers

 

 

Room 31 - A. Savadian

Room 32- D. Alfaro-Vasquez (Magnet)

Room 37 - C. Salegio

Room 38 - C. Pino

Room 41- C. Vega

Room 54- S. Lopez

 

 

 

fourth Grade Teachers

 

Room 17 - W. Rebenczuk (Magnet)

Room 24 - A. Au

Room 25- C. Rivera

Room 26- L. Aceves

Fifth Grade Teachers

Room 19- K. Gorton

Room 20- O. Ramos

Room 18 - J. Valdemar (Magnet)

Administrative Team

 

Deborah Plat, Principal

Maria Diez, APEIS

Edwin Molina, Assistant Principal

Jennifer Valdemar, Intervention Coordinator

Patricia Arriola, TSP Coordinator

Office Technicians

 

Sandra Aldaba, SAA

Martha Hernandez

Jennifer Miranda

Romelia Gonzalez

Building and Grounds

 

 Victor Diaz, Plant Manager 

Carlos Ramirez, Buildings and Grounds Worker

Erik Hernandez, Buildings and Grounds Worker

Cafeteria

 

Adriana Flores-Cafeteria Manager

Celia Contreras

Carmen Contreras

Maria Esquivel

Nora Magana

Martha Saavedra

Jenny Valdez

 

 

Support Staff

Gina Browne, School Psychologist

 Angelica Arteaga, Healthy Start Program

Eric Bram, Speech Therapist

Rowena Martinez, School Nurse

Iris Chavez, Child and Family Guidance Clinic (Monday: 8-4 &Tuesday 10-2)

Stephanie Shaeffer, Child and Family Guidance Clinic ( Monday & Friday 8-12 PM)

Fabiola Bermudez, Foster Youth Counselor (Friday)

Elizabeth Granados, Parent Center Director

Laura Yera, PSA Counselor (Tuesday & Thursday)

After School Programs

 

Woodcraft Rangers - Alex Hernandez, Supervisor

Youth Services - Coach Karen